Scenariusz zajęć otwartych

 

Temat: „Wszystko gra... o instrumentach muzycznych”

 

Cel główny:

·         zapoznanie uczniów klasy  „O” Publicznej Szkoły Podstawowej

     w Tomaszowie z instrumentami muzycznymi

 

Cele szczegółowe:

1.       nazywanie instrumentów muzycznych

2.       rozpoznawanie instrumentów muzycznych

3.       rozpoznawanie brzmienia poszczególnych instrumentów

4.       rozbudzanie  wrażliwości słuchowej dzieci

5.        rozwijanie umiejętności

·         słuchania muzyki

·         rozróżniania rodzaju – muzyka instrumentalna

·         zachowania się na audycji muzycznej- cisza, koncentracja, oklaski we właściwym miejscu

 

Forma pracy: zespołowa i indywidualna

Metody pracy :

                1. podająca (pogadanka, objaśnienia)

                2.problemowa ( dyskusja z dziećmi )

                3.eksponująca ( prezentacja instrumentów muzycznych)

                4. praktyczna ( technika gry na instrumentach, brzmienie )

Tok lekcji

 

1. Przywitanie dzieci 

Wszystkie instrumenty grają tutti, robiąc „ hałas”, tak, jakby się przygotowywały do grania - na znak nauczyciela milkną

 2.Rozmowa z dziećmi, dzieci odpowiadają na pytania:

·         czy znają instrumenty muzyczne?

·         czy potrafią nazwać  instrumenty?

·          czy wiedzą jakie różnice są między instrumentami?

·          czy znają sposoby gry na instrumentach?

·         czy ktoś z nich gra na jakimś instrumencie?

·         czy któreś z rodziców gra, lub potrafi grać na instrumencie?

·         czy ktoś z rodziny lub otoczenia gra, i na jakim instrumencie?

 

3. Prezentacja poszczególnych instrumentów ze zwróceniem szczególnej uwagi na grupę do jakiej zaliczany jest dany instrument i jak się na nim wydobywa dźwięki:

 

Strunowe smyczkowe

 Recytacja fragmentu wiersza W. Chotomskiej

                       „ Z Włoch do nas przyjechały, mieszkają od stuleci,

                             Skrzypkowie je kochają ,tak jak rodzone dzieci.

                             Huśtają je na rękach, tulą do policzka i nie żałują smyczka.

                             Sypiają w futerale na miękkim aksamicie.”

     Wysłuchanie fragmentu Koncertu skrzypcowego A-dur A. Komarowskiego    

                                                                               

Strunowe szarpane

Recytacja fragmentu wiersza W. Chotomskiej

           „Urodziła się gdzieś w Hiszpanii na hiszpańskim- cygańskim przedmieściu

            Z tej Hiszpanii- Cyganii do nas przyleciała na strunach sześciu.

Wysłuchanie fragmentu Preludium A. Bojko

 

Strunowe uderzane

Recytacja fragmentu wiersza  W. Chotomskiej

                      „Pianino ma w rodzinie same znakomitości-

                      Jego pradziadek klawikord u królów często gościł.

                      Rodzony dziadek pianina, syn klawikordu klawesyn

                      Też lubił światowe życie i salonowe sukcesy.

                      Kuzyn fortepian na scenach triumfy wielkie święci,

                      Publiczność bije mu brawa, chwalą go recenzenci.

                      Pianino sukcesów i sławy nikomu nie zazdrości,

                      Najlepiej czuje się w domu, bo lubi domowe zacisze.

Wysłuchanie fragmentu „ Bluesa” W. Leontiewa

                                                                                       

Dęte blaszane

Recytacja fragmentu wiersza W. Próchniewicza                                                                            

                 „ W orkiestrze taka trąbka była, co bezustannie się chwaliła:

                  Że jest i mądra i błyszcząca, a lśni najpiękniej w blasku słońca,

                  Że gra najciszej i najgłośniej, najmelodyjniej i najprościej,

                  Że zagra taki takt zawiły, w którym by inne się zgubiły”

Wysłuchanie „Hejnału  Mariackiego”

 

Recytacja fragmentu wiersza  W. Chotomskiej

                      „ Waltornia gra w filharmoniach,

                        i występuje w operach.

                        Ale jej dziadka który jest rogiem myśliwskim,

                        Wcale nie cieszy ta kariera”

Wysłuchanie fragmentu „Kołysanki Słowiańskiej” E. Młynarskiego

 

Dęte drewniane

Recytacja fragmentu wiersza W. Chotomskiej

                   „Klarnet sprawia grającym nie byle jakie kłopoty.

                   Na pozór nic takiego- wygląda jak rura,

                   A jak  się przyjrzeć z bliska- na karku cierpnie skóra.

                   O rety, ile dziurek! I po co taka ilość?

                   Czy nie dość że ta rura dziurawa jest na wylot?

                   Czekajcie, niech policzę- 28 dziurek !

                   Z klapkami i bez klapek, zależy jak tam które.”

 Wysłuchanie fragmentu utworu p.t. „Kaprys” T. Bairda

                                                                                  

Recytacja fragmentu wiersza W. Chotomskiej

               „ Było drzewo wysokie w ogrodzie,

                ptaki na nie zaprosił czarodziej.

                rozśpiewało się całe drzewo po najmniejsze listki i śpiewało.

                Bo wiedziało że z jego drewna

                będzie piękny muzyczny instrument

                Z wysokiego drzewa w ogrodzie wyczarował drewniany obój.”

 Wysłuchanie fragmentu „Melodii” W. Sojtana    

                                                                              

Recytacja fragmentu wiersza W. Chotomskiej

                „ Fagot ma zgiętą, drewnianą rurę,

                 w której jest mnóstwo klapek i dziurek.

                 Marcin, który dmucha w fagot, trzyma rurę oburącz

                 Palcami klapki naciska a fagot jęczy ponuro:

                 Moja rura ma 2 metry 80, więc ją zgięli, żebym nie był taki długi”

Wysłuchanie melodii z filmu p.t. „ Koziołek Matołek”                                                                                    

  

Recytacja fragmentu wiersza W. Próchniewicza

                    „Saksofony- zdaniem uczonych, dzielą się na dwa rodzaje-

                  te, które mówią: kontrabasem, basem, barytonem, tenorem i altem

                  mają fajki.

                  A dwa małe, które mówią sopranem- nie mają fajek.

Wysłuchanie fragmentu utworu  A. Dworzaka p.t. „ Humoreska”

 

Instrumenty elektryczne

Recytacja wiersza K. Zienkowicz

„ Gdy do pianina podłączysz prąd,

to otrzymasz keybord.

Keybord klawisze ma błyszczące,

Do grania zachęcające.

A zagrać na nim, co tylko chcesz możesz,

Bo keybord inne instrumenty naśladować może.”

    Wysłuchanie fragmentu Suity „ Peer Gynt” E. Griega- Poranek

 

 

 

4. Podsumowanie wiadomości przez przeprowadzenie wśród dzieci Zgaduj- zgaduli

Wychowawczyni klasy 0 wybiera dwoje dzieci, które biorą udział w zgadywance.

Dzieci słuchają poleceń:

  1. rozpoznać jaki to instrument nie widząc go  ( po dwa przykłady)

        *trąbka- pianino,                   *klarnet- skrzypce         

  1. odpowiedzieć na pytania:

 

5.Na zakończenie wręczenie uczestnikom Zgaduj- zgaduli, ozdobnych dyplomów

 „ Znawcy instrumentów”

6. Pożegnanie słuchaczy- dzieci z klasy „O” SP